www.aliningulleri.com
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

EHLİBEYT İ SEVMEK

EHLİBEYT İ SEVMEK Empty EHLİBEYT İ SEVMEK

Mesaj tarafından ÖYKÜM Salı Ağus. 12, 2008 12:30 am

Ehlibeyt'i Sevmek
Ehlibeyt'i sevmek, dost edinmek, onları sevmenin fazileti, özellik ve nişaneleri hususunda elimize ulaşan bazı rivayetlere değineceğiz.
Resul-i Ekrem'in Sünneti, Ehlibeyt'i sevmenin İslam'ın esası, imanın nişanesi, ibadetlerin en üstünü, onları sevmenin Allah ve Resulünü sevmek olduğunu vurgulamakta ve bu anlamların vurgulanışı, Ehlibeyt sevgisinin tüm ayrıntılarıyla risalet sevgisinin derinliğini sergilediğine; hatta onun, İslam'ın tüm boyutlarıyla gelişmesinin esası, inanca bağlılığın temeli ve onunla etkilenme gücüne delalet etmektedir.
Bu bölümde getireceğimiz sahih hadisleri dakik bir şekilde incelediğimizde, çok açık bir şekilde Ehlibeyt'i sevmekle risaletin ilerlemesi arasında ciddi bir ilişkinin olduğunu göreceğiz. Dolayısıyla bu kaynak, ümmetin şuur ve vicdanı müsaade ettiği kadarıyla peygamber sevgisini aşılamakta, inancı sağlamlaştırmakta ve ümmetin iman kimliğini belirlemektedir.
Aşağıda, Ehlibet'i sevmek hususunda Resulullah sallallah'u aleyhi ve âlih'in Sünnetinde geçen en önemli mefhumlara değineceğiz. Bu mefhumları aktaran hadisler iki kısımdır: Bir kısımında, Masum İmamlar hakkında "Ehlibeyt" tabirini kullanırken diğer kısmında onların kendilere ve isimlerine değinilmiştir.
Ehlibeyt'i Sevmeye Teşvik
1- Resulullah sallallah'u aleyhi ve âlih buyuruyor ki: "Evlatlarınızı üç özellik üzere terbiye edin: Peygamberinizi sevmek, Onun Ehlibeyt'ini sevmek ve Kur'an okumak."[1]
2- Yine buyuruyor ki: "Ehlibeytim hakkında size Allah'ı hatırlatıyorum, Ehibeytim hakkında size Allah'ı hatırlatıyorum, Ehlibeytim hakkında size Allah'ı hatırlatıyorum."[2]
3- Emirulmüminin Ali aleyhisselam buyuruyor ki: "İyiliklerin en iyisi, bizi sevmektir ve kötülüklerin en kötüsü de bize düşman olmaktır."[3]
Ehlibeyti Sevmek, Allah ve Resulünü Sevmektir
1- Resulullah sallallah'u aleyhi ve âlih buyuruyor ki: "Allah'ı, sizi rızıklandırdığı için için sevin; beni, Allah'ı sevdiğiniz için sevin; Ehlibeytimi, beni sevdiğiniz için sevin."[4]
2- Zeyd b. Erkam'dan şöyle rivayet edilir: Resulullah sallallah'u aleyhi ve âlih'in yanındaydım; o sırada Fatma aleyhisselam geçti; evinden çıkmış Resulullah sallallah'u aleyhi ve âlih'in evine gidiyordu. Oğulları Hasan ve Hüseyin de yanındaydı. Ali aleyhisselam arkalarından hareket ediyordu. Resul-i Ekrem sallallah'u aleyhi ve âlih onlara bakarak buyurdu ki: "Kim onları severse, beni sevmiştir; kim onlara buğzederse, bana buğzetmiştir."[5]
3- Emirulmüminin Ali aleyhisselam diyor ki: "Resulullah'ın şöyle buyurduğunu duydum: Ben, Adem oğullarının efendisiyim; ya Ali sen ve senden sonraki İmamlar da ümmetimin efendilerisiniz; kim bizi severse, Allah'ı sevmiş olur; kim bize buğzederse, Allah'a buğzetmiş olur; kim bizi dost edinirse Allah'ı dost edinmiş olur, kim bize düşmanlık ederse Allah'a düşmanlık etmiş olur; kim bize itaat ederse, Allah'a itaat etmiş olur; kim ize isyan ederse Allah'a isyan etmiş olur."[6]
4- İmam Sadık aleyhisselam buyuruyor ki: "Kim bizim hakkımızı tanıyıp da bizi severse, Allah Tebarek ve Teala'yı sevmiştir."[7]
Ehlibeyti Sevmek İslam'ın Temelidir
1- Resulullah sallallah'u aleyhi ve âlih şöyle buyurmuştur: "İslam'ın temeli; benim ve Ehlibeytimi sevmektir."[8]
2- Yine buyurmuştur: "Her şeyin bir temeli vardır; İslam'ın temeli ise, biz Ehlibeyti sevmektir."[9]
3- Emirulmüminin Ali aleyhisselam şöyle buyuruyor: "Resulullah sallallah'u aleyhi ve âlih bana buyurdu ki: Ya Ali! İslam çıplaktır; elbisesi takvadır; tüyü hidayettir; ziyneti hâyadır; direği (haram ve şüpheli şeylerden) sakınmaktır; ölçüsü salih ameldir. İslam'ın esası, benim ve Ehlibeytimin sevgisidir."[10]
Ehlibeyti Sevmek İbadettir
1- Resulullah sallallah'u aleyhi ve âlih şöyle buyuruyor: "Âl-i Muhammed'in bir gün sevmek bir yılın ibadetinden daha hayırlıdır; kim bu sevgiyle ölürse cennete girer."[11]
2- Resulullah sallallah'u aleyhi ve âlih yine şöyle buyuruyor: "Bil ki, Allah'a ibadetin evveli O'nu tanımaktır; sonra bana inanmaktır; Allah'ın beni, müjdeleyici, korkutucu, Allah'ın izniyle -insanları- O'na davet etmek ve parlak bir lamba olarak bütün insanlar için gönderdiğine ikrar etmek, sonra Allah'ın kendilerinden her türlü kötülüğü giderdiği ve tertemiz kıldığı Ehlibeytimi sevmektir."[12]
3 - İmam Sâdık aleyhisselam buyuruyor ki: "Her ibadetin üstünde bir ibadet var; biz Ehlibeyti sevmek ise ibadetlerin en üstünüdür."[13]
Ehlibeyti Sevmek İmanın Nişanesidir
1- Resulullah aleyhisselam şöyle buyurmuştur: "Hiç kimse, ben kendisine kendi canından, Ehlibeytim kendi ehlibeytinden; soyum, kendi soyundan ve zatım kendi zatından daha sevimli olmadıkça iman etmiş olmaz."[14]
2- Yine o hazret buyuruyor ki: "Biz Ehlibeyti takvalı müminden başkası sevmez; katı kalpli münafıktan başkası da bize düşman olmaz."[15]
3- İmam Bâkır aleyhisselam şöyle buyurmuştur: "Bizi sevmek iman, bize düşmanlık etmek ise küfürdür."[16]
4- İmam Bâkır aleyhisselam şöyle buyurmuştur: "Biz Ehlibeytin sevgisi; Allah'ın, kulun kalbine yazdığı bir şeydir. Allah Teala onu, birinin kalbine yazdığında hiç kimse onu silemez; Allah Teala'nın, "Onların kalbine iman yazılmış ve onları kendinden bir ruh ile desteklemiştir" buyurduğunu duymadınız mı? O halde biz Ehlibeyti sevmek, imanın aslından kaynaklanmaktadır."[17]
Ehlibeyti Sevmek Evlatların Helâlzade Oluşunun Nişanesidir
1- Resululallah sallallah'u aleyhi ve âlih Emirulmüminin Ali aleyhisselam'a işaret ederek şöyle buyurdu: "Ey insanlar! Evlatlarınızı (helâlzade olup olmadığını öğrenmek için) onun sevgisiyle imtihan edin; doğrusu Ali dalalete davet etmez ve hidayetten de uzak olmaz; dolayısıyla kim onu severse, sizdendir ve kim de ona düşmanlık ederse, sizden değildir."[18]
2- Ebubekir'den şöyle rivayet edilir: Resulullah sallallah'u aleyhi ve âlih'in bir çadır kurarak bir arap kavsine yaslandığını gördüm. Çadırda Ali, Fatıma, Hasan ve Hüseyin'in bulunduğu bir sırada buyurdu ki: "Ey Müslümanlar! Ben, bu çadırdakilerle sulh içinde olanlarla sulh içindeyim; bunlarla savaş halinde olanlarla savaş halindeyim; bunları sevenlerle dostum. Bunları ancak ceddi said ve doğumu güzel (helâlzâde) olan sever; bunlara ancak ceddi şakiy doğumu kötü (haramzâde) olan düşman olur."[19]
3- Resulullah sallallah'u aleyhi ve âlih'in Ebuzer'e vasiyeti hususunda Emirulmüminin Ali aleyhisselam'dan şöyle rivayet edilir: Resulullah sallallah'u aleyhi ve âlih buyurdu ki, "Ey Ebazer! Kim biz Ehlibeyti severse, Allah'a, (bu) ilk nimetinden dolayı hamdetmelidir." Ebuzer, ya Resulellah! İlk nimet nedir? diye sorunca buyurdu ki: "Doğumunun iyi (helâlzâde) olmasıdır; bizi doğumu iyi olandan başkası sevmez."[20]
4- Resulullah sallallah'u aleyhi ve âlih buyurmuştur ki: "Ey Ali! Beni seven, seni seven ve senin evlatlarından olan imamları seven doğumunun iyi (helâlzâde) olmasından dolayı Allah'a hamdetmelidir; bizi doğumu iyi olandan başkası sevmez ve bize doğumu habis (harâmzâde) olandan başkası düşmanlık yapmaz."[21]
5- İmam Sadık aleyhisselam buyuruyor ki: "Vallahi bizi, Arap ve Acem'den gece ehli (teheccüt için geceleyin uyanan), şeref ve asalet ehlinden başkası sevmez ve bize onlardan ve bunlardan ilhak edilmiş alçak olandan başkası düşmanlık etmez."[22]
6- İbade b. Samit der ki: Biz evlatlarmızı, Ali b. Ebutalib'i sevmekle imtihan ederdik; birisinin Ali b. Ebutalibi sevmediğini görseydik, onun bizden olmadığını ve onun gayri meşru olduğunu bilirdik.[23]
7- Mahbub b. Ebu Zinad diyor ki: Ensar, biz insanların, Ali b. Ebutalib'e düşmanlık etmeleriyle, babasından başkasından olduğunu tanırdık, diyordu."[24]

ÖYKÜM
Admin

- Similar topics