Durmadan İleriye...

Aşağa gitmek

Durmadan İleriye...

Mesaj tarafından Admin Bir Çarş. Ağus. 20, 2008 4:27 pm

Derler ki; insanı diğer primatlardan ayıran en önemli özellik çene kaslarıdır. Milyonlarca milyonlarca yıl evvel atalarımızın genlerinde meydana gelen küçücük bir mutasyon çene kaslarının zayıflamasına neden olmuş. Kuzenleri şempanzelerin, orangutanların ve gorillerin yanında çok zayıf çenelerle dolaşmaya başlamışlar. Tabi hayatın zor olduğu, etin çiğ yendiği, avlanmak için en çok çene gücünün gerektiği o koşullarda; kim derdi ki, bizim atalar, var olmaya devam edebilecek. Ve hatta kim derdi ki; bizim "çenesi kuvvetli" diğer kuzenlerin, en büyük tarihi başarıları iki tane sopadan basit aletler yapıp termit yakalamak olurken, biz Mars kapılarına dayanacağız.

Evet. Eğer bazı bilim adamlarının bu teorileri doğruysa; bugün Mars kapılarına dayanmamızı çene kaslarımızın zayıflığına borçluyuz. Şöyle ki; zayıflayan çene kasları kafa tasımızın tepesine daha az baskı uyguladığı için diğer primatlara göre kafatasımız daha bombeli bir hal almış ve beyin için daha geniş bir alan kalmış. Ve bu ilerleyen beyin kapasitemiz sayesinde, en zeki şempanzeler, en iyi laboratuar koşullarında 60 kelime öğrenebilirken, ortalama bir insan 60 bin kelimeyi öğrenebiliyor. Bir bakıma; çene zayıfladıkça; beyin güçleniyor.

Bizim hikayemiz de buna benziyor biraz aslında. Bu yeni yılın yeni yazının ortalarındayken, biz Alevionline olarak 3. yazımızın ortalarında olmuş oluyoruz. Internet koskoca bir deniz. Hatta okyanus. Bizse o okyanusun ortasında küçük, yırtık yelkenli bir tekneyle dolaşan yaramaz kara korsanlarız. Dev kruvazörlerin, savaş uçaklarının ortasında sadece küçük yelkenli bir tekne. Ama yürüyoruz işte. Yüzüyoruz. Hep daha ileriye. Kızgın güneşte, uğultulu fırtınada, yağmurda ve çamurda ilerliyoruz.

Yola çıkarken kimin aklına gelirdi böylesine yürümek. Böylesine ilerlemek. Şimdi size bir sır vereceğiz. Bizim ufak sırrımızı. Böylesine kararlı, böylesine tutarlı bir ilerlemenin sırrını. Büyümüz çene kaslarımızda yatıyor. Bizim çene kaslarımız olabildiğince zayıf. Olabildiğince kırılgan. Olabildiğince hassas. Onları çok yormuyoruz, kullanmıyoruz. İşimize bakıyoruz. Enerjimiz çenemize vurmasın, beyne yardımcı olsun diye çabalıyoruz. Alevionline'ın farkı; Alevionline'ı Alevilerin en çok ziyaret edilen haber sitesi yapan, en uzun soluklu sitelerinden biri yapan, en etkili sitelerinden biri yapan yegane özellik bu konuşmayı değil, harekete geçmeyi seven tarafımızda yatıyor.

Evet sevgili Alevionline okuyucusu. 3. yazımızı geride bırakmaya hazırlanırken, yavaş yavaş; hepinizle birer dost gibi olduk. Hepiniz sırdaşımız oldunuz geçen yıllarda bizim. Onun için bir sırrımızı size açtık. Sizlere hep layık olmaya çalıştık. Şımarmaya, kendimizi olduğumuzdan büyük görmemeye çalıştık. Ama ezilmedik de. Neysek o olduk. Kimsenin gözlerinin içine kibirle bakmadığımız gibi, eğilmedik de kimsenin önünde.

Biz her yaz sonunda, yeni bir Alevionline dönemine başlarız Alevionline'da. Kendimizi yenilemeyi severiz. 2008'in yeni Alevionline'ı ilerlemeye devam ederken koca okyanuslarda, sizleri de hep yanı başımızda görmek istiyoruz. Göreceğiz.

Ve yırtık yelkenlerimizle, simsiyah korsan teknemizle; büyük savaş makinelerinin, donanımlı deniz canavarlarının ortasında salınmaya devam ediyoruz. Geldiğimiz yolu unutmadan ama arkamıza da bakmadan. Durmadan ileriye...

Admin
Admin

Mesaj Sayısı : 49
Kayıt tarihi : 03/08/08

Kullanıcı profilini gör http://aliningulleri.yetkinforum.com

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Sayfa başına dön


 
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz