Yolumuz Pirsultanlar'ın Yoludur

Aşağa gitmek

Yolumuz Pirsultanlar'ın Yoludur

Mesaj tarafından Admin Bir Çarş. Ağus. 20, 2008 4:31 pm

Köln'de son yılların Aleviler açısından en önemli olaylarından biri yaşandı. AABF'nin açıklamasına göre 40 bin, Alman polisine göre 20 bin insan, dün Köln'de toplanıp Alevilere hakaret eden Alman televizyonunu protesto etti. 20 veya 40. Önemli olan Alevilerin Sivas Katliamı'ndan bu yana en kitlesel tepkilerinden birini vermesiydi. Üstelik bu tepki gayet olgun, gayet de barışçıl bir biçimde oldu. Hiçbir taşkınlık, hiçbir olumsuzluk yaşanmadı. Bu mitingin anlamı Sivas Katliamı'na oluşan tepkiyle büyüyen Alevi kuruluşlarının "kendi başına" organize ettikleri bir tepki olması. Ne Sivas Katliamı'nı protesto mitinglerini, ne Güner Ümit'i protesto gösterilerini Alevi kuruluşları organize etmemişti. Bu Alevi kuruluşlarının "Biz burdayız." mesajı oldu herkese. Özellikle de AKP'ye karşı çıkan Alevi kuruluşlarını "Tabanları yok." diye suçlayan Çamuroğlu'na da çok çok net bir yanıt oldu oradaki onbinler.

Bu miting Avrupa'daki Alevi kuruluşlarının "biz buradayız" mesajı açısından çok çok önemliydi. Fakat bunun bir de Türkiye ayağı var. Birkaç gün önce İzmir'de Alman Konsolosluğu'na siyah çelenk bırakıldı. Kaç kişiyle? 200. Aslında bu rakam Türkiye şartlarına göre iyi olarak bile nitelenebilir. Ankara'dan ses var mı? Hayır. 15 milyonluk Türkiye'deki Alevilerin en çok yaşadığı İstanbul'dan ses var mı? Hayır. Şunu kabul etmek gerekiyor ki; Avrupa'daki Alevi kuruluşları Türkiye'dekilerden çok daha organize ve kitlesel.

Bunun nedenleri yok mu? Kuşkusuz var. Türkiye şartları çok daha değişik. Öncelikle Türkiye'de 12 Eylül'den bu yana insanlar bırakın sokağa çıkmayı, bir derneğe bile üye olmaya korkuyorlar. "Yıldırılmış", tepki vermekten korkutulmuş bir halk haline getirildi bu toplum. Hele Alevi toplumu, bunu en fazla hisseden topluluk. Başkaları tarafından organize edilen mitinglere katılmakta sıkıntı çekmeyen Aleviler, kendi adlarına sokağa çıkamıyor. Derneklere üye olmaktan da çekiniyor.

Diğer nedense Avrupa ile ilgili. Avrupa'da kimlik bunalımı ve aidiyet sorunu yaşayan Aleviler, Alevi kimliğine daha çok sahip çıkıyor. Türkiye'de bireylerin genelde "aidiyet" gibi bir sorunu daha az. Çoğunlukla zaten Alevi mahallelerinde, Alevilerle birlikte yaşamaktayız. Bu da Türkiye'de "kurumsallaşma" sıkıntısı yaratmakta.

Ama dün, Avrupa'da yaşayan akrabalarımız, dostlarımız bize yolu gösterdi. O yol, Pirsultanlar'ın yoludur. Derneklere, vakıflara üye olmak hayati önem taşımıyor aslına bakarsanız. Önemli olan, bir olmak ve duyarlı olmak. Aleviler'e atılan iftiraları, edilen hakaretleri ancak o yolla sonlandırabiliriz. Barışçı, hoşgörülü ama yeri geldiğinde sesini de çıkarabilen.

Alevionline olarak mitingi medyadan takip ettik. Ayrıca Aleviweb'den Avrupa'da yaşayan arkadaşlarımızın beraberce katıldığı miting hakkında onlardan da bilgi aldık. Başta Avrupa'daki Aleviler olmak üzere, Alevi olmayan duyarlı insanlara, mitingi organize eden Almanya Alevi Birlikleri Federasyonu yetkililerine ve başkanı Turgut Öker'e, mitinge Türkiye'den katılan Alevi temsilcilerine, mitinge katılan sanatçılara Alevionline adına teşekkür ediyoruz.

Almanya'daki Alevilerin televizyonda izledikleri bir hakaret nasıl bizim de sorunumuz ise, buna verilen kitlesel, barışçı ve güzel bir yanıt aynı zamanda bizim de gururumuzdur. Hakaretlere ve haksızlığa bu şekilde barışçı, olgun ve güçlü yanıtlara devam diyoruz.

Admin
Admin

Mesaj Sayısı : 49
Kayıt tarihi : 03/08/08

Kullanıcı profilini gör http://aliningulleri.yetkinforum.com

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Sayfa başına dön


 
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz